Co jedzą króliki?

Króliki tak naprawdę nie są gryzoniami, dlatego ich prawidłowy sposób żywienia jest nieco inny, niż np. świnek morskich, czy chomików. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy co powinny jeść nasze długouche pupilki 🙂 Zakładamy, że są to dorosłe i zdrowe osobniki.

Jak wszystkie zajęczaki, królik domowy uwielbia trawę i zioła. To właśnie zielenina powinna stanowić podstawę piramidy żywieniowej uszaka. Trawa z ziołami może być świeża lub suszona (siano), ważne natomiast, aby nie była skażona chemikaliami, nie zawierała pasożytów, jak również roślin, które są trujące. Polecamy zwłaszcza Sianko Węgrowskie Ziołowe oraz Jaśkowe Sianko, a także zestaw do samodzielnej hodowli trawki 😉

królik

Ważnym elementem diety króliczków są gałązki. Dzięki nim nasz zajęczak ściera swoje stale rosnące zęby. Uwaga: nie wszystkie drzewa i krzewy nadają się do pozyskiwania z nich gałązek dla królika. Do bezpiecznych należą: jabłonie i grusze, leszczyna, grab, agrest, porzeczka, forsycja, głóg, krzew czarnej jagody, tarnina. Gałązki mogą być zarówno świeże, jak i suszone.

Warzywa również są niezbędne więc dajemy je uszakowi codziennie, ale w mniejszych ilościach niż zieleninę. Króliki mogą jeść: brokuł, brukiew, brukselkę, cykorię, dynię, kalarepkę, marchew, słodką paprykę, pasternak, korzeń pietruszki, buraczki, rzepę, sałatę z ekologicznej uprawy, korzeń selera i seler naciowy, kapustę pekińską. Na czarnej liście warzyw zakazanych znajdują się m.in. fasola, kapusta głowiasta, cebula i czosnek.

królik

Owoce traktujemy jako niewielki dodatek do menu królika. Możemy podawać 2-3 razy w tygodniu: jabłko i gruszkę pozbawione pestek, malinę, jeżynę, truskawkę, poziomkę, czarną jagodę, śliwkę, kiwi, ananas, agrest, arbuz, melon, aronię, żurawinę, jarzębinę, brzoskwinię, morelę, banana (tuczący!), winogrono. W okresie jesienno-zimowym polecamy suszoną dziką różę oraz owoce z polskiego lasu.

Gotowe mieszanki – pokarmy dla królika mogą stanowić uzupełnienie jego diety, której podstawą powinna pozostać jednak trawa (siano) z ziołami. U nas znajdziecie spory wybór karm dla królików.

króliki

Uwaga:

Królikom nie powinno się podawać produktów mokrych, ani zaparowanych, nieświeżych lub choćby lekko sfermentowanych, roślin doniczkowych, produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso, mleko, ser, miód, jaja), pieczywa i słodyczy.

Króliki źle reagują na zmianę pokarmu, dlatego wszelkie nowości należy wprowadzać stopniowo i ostrożnie, by nie spowodować wzdęcia lub niebezpiecznej dla życia biegunki.

To co służy zdrowiu jednego króliczka, dla innego może wręcz zaszkodzić więc na wszelki wypadek skonsultuj sprawę żywienia swojego pupilka z lekarzem weterynarii.

Nie zapominajmy również o tym, że królik musi mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Kontrolujmy więc często jego poidełko.

królikPozdrawiamy serdecznie,
sklep dla-pupila.pl

3.00 avg. rating (66% score) - 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*