Jak dbać o uszy psa i kota?

Psie lub kocie, klapnięte lub stojące, duże lub malutkie – wszystkie uszy są piękne i wymagają od nas regularnej pielęgnacji, by mogły pozostać zdrowe 🙂 Jak więc należycie dbać o uszka naszego zwierzaka?

uszy psa

Jak zwykle podstawą jest profilaktyka. Kontrolujemy zatem stan uszu pupila co kilka dni, a w sezonie kleszczowym sprawdzamy je po każdym spacerze. Zwracamy wtedy uwagę na wszelkie niepokojące objawy, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, obecność ciał obcych, pasożyty (np. kleszcze), zadrapania, strupy, wypływanie lub zaleganie jakiejkolwiek wydzieliny. W przypadku podejrzenia stanu zapalnego, niezbędna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Z nagromadzoną w zdrowym uchu woskowiną możemy poradzić sobie sami.

Uwaga! Sygnałem, który powinien zmobilizować nas do spontanicznej porady weterynaryjnej są następujące zachowania psa/kota: częste drapanie ucha, nienaturalne pochylanie głowy w jedną stronę, potrząsanie nią, pocieranie o podłogę lub meble, tkliwość małżowiny i jej rozpalenie (zwierzę nie pozwala dotykać ucha, które jest nienormalnie gorące).

Dobrze jest również… powąchać wnętrze ucha pupilka 🙂 To nie żart! Zdrowe, czyste ucho nie powinno emitować nieprzyjemnego zapachu. Jeśli tylko niezbyt ładnie pachnie, to znaczy, że w najlepszym wypadku mamy do czynienia ze starą, zjełczałą woszczyną – brunatną lub czarną mazią, którą musimy delikatnie usunąć. Intensywny odór może natomiast towarzyszyć zaawansowanemu zapaleniu wymagającemu niezwłocznego leczenia.

Ważne: nie czyścimy samodzielnie ucha objętego stanem zapalnym!

Zarówno psie, jak i kocie ucho nie jest łatwe do czyszczenia ze względu na liczne zakamarki. Za to nietrudno o jego podrażnienie lub co gorsza – uszkodzenie. Dlatego podczas domowego zabiegu musimy zachować dużą ostrożność.

W pierwszej kolejności zakraplamy specjalny płyn do czyszczenia uszu psa lub kota. Następnie delikatnie masujemy zewnętrzną podstawę ucha i czekamy kilka minut, aż wydzielina się rozpuści. Mamy przy tym okazję do bliskiego kontaktu ze swoim zwierzakiem, staramy się więc wprowadzić go w stan odprężenia, co ułatwi nam późniejszą pracę 🙂

preparaty do uszu
środki do pielęgnacji uszu zwierząt

Mały palec owijamy miękką chusteczką higieniczną, ligniną lub przeznaczonym do tego czyścikiem i delikatnie wycieramy wnętrze małżowiny usznej zwierzęcia. Nie przesadzamy przy tym ze skrupulatnością, by nie podrażnić delikatnego naskórka ucha.

Czyścimy tylko samą małżowinę i jej widoczne zakamarki! W ogóle nie penetrujemy kanału słuchowego (dziurki w uchu).

Do regularnej pielęgnacji bardziej zadbanych psich i kocich uszu możemy użyć specjalnych, nawilżanych chusteczek, które nie wymagają wcześniejszego zakraplania płynu. Będą one idealnym rozwiązaniem, gdy akurat nie ma zbyt wiele woskowiny do usunięcia.

chusteczki do uszu
chusteczki do czyszczenia uszu

Nie przecieramy uszu zwierzaka, jeśli nie ma w nich woskowiny. Częste podrażnianie wrażliwego naskórka powoduje bowiem zwiększoną produkcję tej wydzieliny! Jeśli z uszami pupila wszystko jest w porządku, to pozostaje nam tylko pamiętać o kolejnej kontroli.

uszy kota

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*