Mało znane a interesujące fakty o królikach

Zastanawiasz się nad kupnem lub przygarnięciem ślicznego króliczka? W takim razie na pewno zainteresuje Cię zbiór ciekawostek, jakie przygotowaliśmy na dzisiaj. A może jesteś doświadczonym hodowcą tych słodkich, puchatych zwierzątek? Wobec tego masz możliwość weryfikacji swojej wiedzy na temat królików. Zapraszamy!

króliki

Delikatne uszy
W kulminacyjnym momencie swojej sztuki magicznej iluzjonista wyciąga z kapelusza białego królika. Trzyma go za uszy, rzecz jasna. Widownia okazuje aplauz gromkimi brawami. To chyba właśnie ta scenka ugruntowała nasze wyobrażenie o sposobie chwytania królików (za uszy). Zaznaczamy w tym miejscu wyraźnie – ta metoda jest niewłaściwa, ponieważ sprawia zwierzęciu niewysłowiony ból. Królicze uszka są bogato unerwione, a co za tym idzie bardzo wrażliwe. Lepiej podnosić pupila w sposób opisany w tym oto poradniku.

królik domowy

Nocne podjadanie
Króliki wydalają nie tylko zwykły kał określany potocznie jako królicze bobki, ale także innego rodzaju odchody – cekotrofy pełniące ważną funkcję odżywczą. Te drugie przypominają swoją strukturą owoce malin, bo składają się z połączonych ze sobą kuleczek kału. Króliki wydalają cekotrofy głównie nocą i wczesnym rankiem. Zwykle zaraz po wydaleniu zwierzątko zjada swoje „malinki”, a czyni to dlatego, że zawierają one mnóstwo białka, łatwo przyswajalnych witamin, minerałów i nienasyconych tłuszczy. Opisane zjawisko (zjadania odchodów) w świecie zwierząt określa się mianem kaprofagii.

króliczek

Mistrz ucieczki
Króliki to typowi roślinożercy wysoko wyspecjalizowani w sztuce czmychania drapieżnikom. Są nieustannie czujne i ciągle gotowe do akcji. Ich największym atutem w obronie przed mięsożercami jest wyostrzony do granic możliwości wzrok. Do tego oczy królików są rozstawione bocznie, co umożliwia im widzenie szerokokątne w promieniu 300 stopni! Zwierzątko potrafi również błyskawicznie obracać swoją szyją więc bez najmniejszej przesady można powiedzieć, że króliki mają oczy dookoła głowy 😉 Mają także dobry węch, bardzo czuły słuch i teleskopowe uszy poruszające się niezależnie od siebie. Z kolei muskularne nogi pozwalają im na szybką ucieczkę. Uwaga: w sytuacji bez wyjścia puchaty króliczek potrafi się skutecznie bronić – dotkliwie gryzie i drapie swojego przeciwnika.

króliczki

Polskie króliki
Mało kto wie, że w naszym kraju można spotkać dziko żyjącego królika europejskiego. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem, ale także nie występuje u nas zbyt licznie. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy go na terenach piaszczystych, np. w borach sosnowych. W innych rejonach świata dzikie króliki mają się o wiele lepiej. W Australii uznawane są nawet za gatunek inwazyjny, ponieważ ze względu na wielką liczebność przynoszą masowe straty tamtejszemu rolnictwu. Widać króliki preferują cieplejszy klimat i całoroczną wegetację roślinności.

króliki europejskie
króliki europejskie

Króliczek dla dziecka?
Króliki to tylko pozornie wiecznie spokojne, ciche i mało wymagające zwierzęta. W rzeczywistości potrzebują dużo przestrzeni do kicania i uwagi ze strony opiekuna. Małe dziecko nie opanuje techniki bezpiecznego podnoszenia pupila, nie będzie w stanie sprostać zadaniu codziennego sprzątania kuwety i nie uniknie ugryzienia lub zadrapania zlęknionego królika. Do tego uszaki nie przepadają za noszeniem na rękach, wylewnym tuleniem i hałasem. Zwykle nie są też dobrymi kompanami do zabaw z małymi dziećmi. Pamiętajmy o tym, że królik nie jest zabawką. Dopiero kilkunastoletni młody człowiek może w sposób odpowiedzialny podjąć się opieki nad tym dość wymagającym zwierzątkiem.

królik i dziecko

To już wszystkie ciekawostki o królikach, jakie przygotowaliśmy na dzisiaj. Na pewno będziemy kontynuować ten temat w niedalekiej przyszłości.

Zapraszamy serdecznie do naszego sklepu zoologicznego dla-pupila.pl, gdzie znajdziecie m.in. asortyment dedykowany Waszym puchatym przyjaciołom: karmy dla królików, przysmaki i kolby, akcesoria, produkty do higieny i wiele innych fajnych rzeczy w niskich cenach 🙂

artykuły dla królikówPozdrawiamy ciepło,
zespół dla-pupila.pl

4.67 avg. rating (93% score) - 3 votes

178 myśli nt. „Mało znane a interesujące fakty o królikach

 1. Useful inf᧐rmation. Fortunate me I found yоur weƅsite by accident, and I’m ѕtunned why
  thiѕ twist of fate dіdn’t hapρened in advance! I bookmaгked it.

 2. Aw, tһis was a very nice post. Taking a few minutes and
  actual effort to create a superb article… bսt what
  can I ѕay… I procrastinate a lot and never manage to ɡet nearly anything done.

 3. Sądziłam że kaprofagia jest czymś złym.. Nie wiedziałam że króliki tak robią.. Nie stanowi to dla nich żadnego zagrożenia? Swoją drogą ciekawy artykuł szkoda że tak niewiele osób ma świadomość o delikatności uszu królika :(((

 4. Aw, tһіs waѕ a reаlly nice post. Тaking a few minutes and actual effort to generate a superb ɑrticle… but what can I say… I proсrastinate a
  lot and don’t manage to get nearly anything done.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*