O legwanie zielonym słów kilka

Legwan zielony (Iguana iguana) jest imponującą, dużą jaszczurką pochodzącą z kontynentu amerykańskiego, gdzie występuje w warunkach naturalnych. Ostatnimi czasy staje się także coraz bardziej popularnym zwierzęciem domowym. Hodowla iguany nie należy jednak do najłatwiejszych.

legwan zielony

W naturze legwan zielony bytuje i żeruje głównie na drzewach, w pobliżu zbiorników wodnych. Lubi tropikalny i mocno wilgotny klimat. Prowadzi dzienny tryb życia. Dorasta do 1,5 m długości, a rekordziści mierzyli nawet 2 m. Dojrzały osobnik może ważyć kilkanaście kilogramów. Wszystko to sprawia, że zapewnienie dorosłej iguanie odpowiednich warunków w domowym terrarium jest trudne i kosztowne. Młodziutkiej jaszczurce wystarczy średniej wielkości wybieg, natomiast metrowemu gadowi potrzebne już będzie co najmniej dwu i półmetrowe, pionowe terrarium, w którym umieszczamy konary, grube gałęzie, sztuczną roślinność i podgrzewany basen kąpielowy. Od samego początku musimy też zapewnić legwanowi odpowiednie oświetlenie (lampa UV i ewentualnie dodatkowe oświetlenie halogenowe) oraz ogrzewanie (lampa grzewcza, promiennik podczerwieni). Do regulacji wilgotności służą zraszacz i zamgławiacz. Oprócz tego niezbędna będzie spora ilość podłoża – specjalnego torfu dla jaszczurek, miska na pokarm i miseczka na wodę do picia.

legwan w terrarium

Legwany zielone są muskularnymi, okazałymi gadami o pięknych, często jaskrawych kolorach łusek – nie tylko w różnych odcieniach zieleni. Spotyka się także iguany żółte, pomarańczowe, czerwone, brunatne, szare i błękitne. Ubarwienie jaszczurki związane jest z miejscem jej występowania.

czerwony legwan

Iguany w głębi paszczy mają bardzo ostre zęby zdolne do regeneracji w razie ich utraty. Na grzbiecie i ogonie dumnie noszą rząd kolców, czyli tzw. grzebień. Ciekawą ozdobą są także duże, okrągłe łuski policzkowe i luźny fałd skóry pod gardłem. Pokaźne pazury i bardzo długi ogon dopełniają wspaniały wizerunek jaszczura. Przerażony gad podczas ucieczki może odrzucić część swojego imponującego ogona, który jednak po jakimś czasie odrasta. Na czubku głowy znajduje się tzw. oko ciemieniowe legwana. Służy ono do rozpoznawania zagrożenia z góry. Ich głównymi naturalnymi wrogami są drapieżne ptaki. W niewoli legwany zielone dożywają nawet do 20 lat.

samiec legwana

Choć odstraszają bojowym wyglądem, to jednak zaliczają się do zwierząt o łagodnym usposobieniu. Zaatakowane i przyparte do muru mogą uderzyć ogonem, ukąsić i podrapać pazurami. Nieoswojone są płochliwe i boją się człowieka. Dobrze traktowane i przyzwyczajone do obecności ludzi dają się podnosić, głaskać i przyjmują pokarm z ręki. Rozpoznają swojego opiekuna. Wypuszczone z terrarium lubią chodzić po mieszkaniu, zwiedzać wszystkie kąty, wdrapywać się na meble lub chować w miejscach, z których trudno je później wydostać. Mogą zrzucać przedmioty z półek, podrzeć pazurami zasłonę okienną lub co gorsza – połykać drobne przedmioty. Z tego powodu nie powinny pozostawać bez nadzoru podczas przechadzania się po naszym domu. W ciepłe dni można je wypuszczać na ograniczony (np. wolierą) wybieg.

legwan na spacerze

Legwan jest z zasady wegetarianinem. Na jego menu w warunkach terrarystycznych składają się: liście i kwiaty wybranych gatunków roślin, niektóre owoce i warzywa pokrojone na kawałeczki, a także sporadycznie – owady. Niezbędna jest stała lub okresowa suplementacja witaminami i związkami mineralnymi. Zapewnienie właściwej diety temu zwierzęciu wymaga szczegółowej wiedzy i sporo zachodu ze strony opiekuna.

Choć iguany to piękne i absorbujące gady, to jednak nie polecamy legwana zielonego początkującym amatorom terrarystyki.

iguana

Wszystkich pasjonatów zoologii zapraszamy do naszego sklepu dla-pupila.pl. Gwarantujemy:
aż 30 dni na zwrot nieużywanego produktu,
rabat 10% za rejestrację,
rabat 5% na zawsze,
rabat dla schronisk i fundacji,
rabat dla hodowli psów i kotów,
tanią lub darmową dostawę
i ciągle nowe promocje!

logo benkodaPozdrawiamy serdecznie,
Zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

168 myśli nt. „O legwanie zielonym słów kilka

  1. Sex tool playing before blowjob. Upside down face fuck with two asian girls.
    littl pussy. Busty Lesbians Going Hardcore Sex Video.
    Indiana an Indian kissed.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*