Objawy choroby pupila

Wczesne rozpoznanie symptomów rozwijającej się choroby zwierzęcia i szybka reakcja opiekuna nierzadko ratują pupilowi życie. Zwierzak nie może nam wprost powiedzieć, że dzieje się z nim coś złego, ale uważny i troskliwy właściciel łatwo dostrzeże niepokojące objawy. Oto niektóre ze zwiastunów, które powinny nas skłonić do kontaktu z lekarzem weterynarii:

Brak apetytu pupila zwykle nie sygnalizuje niczego dobrego. Zwłaszcza jeśli nasze zwierzątko było dotąd łakomczuchem, a teraz odmawia przyjmowania pokarmów dłużej niż zwykle. Jeśli brakowi apetytu towarzyszą inne niepokojące objawy, np. gorączka, osowiałość lub biegunka, to z wizytą w lecznicy nie ma co zwlekać ani chwili.

Zmiany w zachowaniu takie jak posmutnienie, senność, brak chęci do zabawy, osowiałość lub wcześniej niewystępująca nadpobudliwość, niepokój, rozdrażnienie, czy też szybkie męczenie się, chowanie się w zacisznych miejscach – wszystkie te zachowania mogą oznaczać, że ze zwierzęciem nie jest najlepiej i wymaga ono fachowej pomocy.

Biegunka przeważnie oznacza zwykłą niestrawność, ale bywa też symptomem zarobaczenia lub poważnych chorób, np. śmiertelnie niebezpiecznej parwowirozy psów i panleukopenii kotów. Domieszka krwi w odchodach to sygnał alarmowy najwyższego stopnia! Nie zwlekajmy również z poradą lekarza weterynarii, jeśli zaobserwujemy wymioty i podwyższoną temperaturę ciała zwierzaka.

Wymioty nie zawsze muszą być powodem do obaw. Jednorazowe zwrócenie pokarmu zdarza się np. psom, które mocno się przejadły lub nie rozdrobniły odpowiednio kęsów pochłaniając swój posiłek zbyt łapczywie. Niepokojące są natomiast powtarzające się wymioty, a także uporczywe i bezskuteczne odruchy wymiotne (zwierzę usiłuje zwrócić, ale bez rezultatu). Istotna jest obserwacja zawartości wymiocin, bo lekarz weterynarii na pewno nas o to zapyta.

Gorączka nie może być lekceważona, ponieważ oznacza, że organizm zwierzęcia zmaga się z poważną infekcją. Prawidłowa temperatura ciała psa mieści się w przedziale od 38,2 do 38,8C. Temperatura powyżej 39C to już gorączka, a od 40C to wysoka gorączka. U kotów za gorączkę uznajemy temperaturę powyżej 39,5C. Pomiaru dokonujemy termometrem elektronicznym w odbytnicy psa, czy kota. Uwaga! Suchość nosa nie jest obligatoryjnym objawem gorączki.

Kaszel u młodych i zdrowych dotąd zwierząt zwykle oznacza po prostu przeziębienie. Przewlekły często towarzyszy chorobom serca, a intensywny i uporczywy kaszel, który pojawił się nagle może być spowodowany utknięciem ciała obcego w gardle lub tchawicy.

Wzmożone pragnienie bywa objawem niewydolności nerek, cukrzycy, chorób endokrynologicznych lub układu pokarmowego, ale może być też spowodowane niewłaściwą dietą, jak również problemami behawioralnymi. Wzmożone pragnienie zwykle powiązane jest ze zwiększonym wydalaniem moczu. Czasem to nadmierne pobieranie wody jest przyczyną intensywniejszego jej wydalania z organizmu, a niekiedy odwrotnie: choroba powoduje szybsze wydalanie moczu, dlatego zwierzę musi więcej pić, by się nie odwodnić.

Intensywne drapanie się może być spowodowane alergią (np. pokarmową), chorobami skóry (np. grzybicą), pasożytami zewnętrznymi (np. pchły, nużeniec). Zwierzę drapiąc się narusza barierę ochronną skóry i tym samym otwiera wrota infekcjom bakteryjnym. Lekarz weterynarii ustali przyczynę świądu i wdroży odpowiednie leczenie.

Pocieranie głową o podłoże, potrząsanie nią, drapanie ucha to sygnały, że do kanału słuchowego zwierzaka dostało się ciało obce, np. woda lub owad. Takie zachowanie obserwowane jest również przy stanach zapalnych ucha.

Obolały brzuch zawsze jest niepokojącym symptomem i wymaga szybkiej konsultacji weterynaryjnej. Bolesny brzuch może wiązać się ze zwykłym wzdęciem, jak również niebezpiecznym dla życia skrętem żołądka (u psów), niedrożnością jelit, zapaleniem otrzewnej i wieloma innymi stanami.

Saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże wygląda dość zabawnie, ale najczęściej oznacza zarobaczenie zwierzęcia lub zatkanie ujścia zatok gruczołów okołoodbytowych.

Popiskiwanie i drżenie towarzyszą zwykle silnemu bólowi różnego pochodzenia, które to źródło trzeba najpierw ustalić, by móc rozpocząć skuteczne leczenie. Środki przeciwbólowe działają jedynie objawowo, ale nie likwidują przyczyny problemu.

chory pies

W przypadku chorób wymagających szybkiego podjęcia leczenia czas nigdy nie działa na naszą korzyść więc jeśli tylko mamy wątpliwości co do stanu zdrowia naszego pupila, to nie wahajmy się choćby zatelefonować do zaprzyjaźnionego lekarza weterynarii, który powie nam, czy faktycznie są jakieś powody do zmartwienia.

Klientom naszego sklepu dla-pupila.pl, czytelnikom bloga i wszystkim miłośnikom zwierząt, jak również ich podopiecznym życzymy dużo zdrowia i dobrego samopoczucia 🙂

logo benkodaZapraszamy do sklepu internetowego dla-pupila.pl, jak również na naszą stronę na Facebooku i Twitterze.

Pozdrawiamy ciepło,
zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Objawy choroby pupila

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*