Pies w bloku

Często słyszy się obiegową opinię, że psy w ogóle nie powinny mieszkać w bloku. Koniec i kropka. Przeciwnicy czworonożnych lokatorów argumentują swoje twarde stanowisko m.in. tym, że takie miejskie zwierzaki cierpią z powodu braku możliwości wybiegania się. Do tego sąsiedzi właścicieli psów nierzadko uskarżają się na dokuczliwe hałasy (czytaj: szczekanie, skomlenie i inne psie melodie). Najpoważniejszym problemem są jednak wszechobecne psie kupy, które można podziwiać nie tylko na trawnikach i skwerkach, ale od czasu do czasu także na schodach i w windach. Czy to oznacza, że psy w mieście są tylko utrapieniem dla otoczenia, a przy tym one same także są pokrzywdzone na skutek mocno ograniczonej przestrzeni życiowej? Czy w ogóle pies może być szczęśliwy spędzając większość swojego krótkiego żywota w małej kawalerce? Postaramy się to rozstrzygnąć w dzisiejszym artykule.

pies w bloku

Każdy pupil potrzebuje określonej ilości ruchu, ale przecież nie wszystkie psiaki to wybitni sportowcy wymagający codziennych maratonów. Wśród psów są nawet urodzone kanapowce, dla których nadmiar wysiłku fizycznego jest wręcz szkodliwy. Wszystko zależy bowiem od temperamentu i gabarytów psa. Mieszkanie w bloku zwykle nieźle znoszą przedstawiciele takich ras jak buldog francuski, maltańczyk, shih tzu, sznaucer miniaturowy, czy yorkshire terier. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu codzienną możliwość wybiegania się, to wielkość psa i metraż naszego lokum traci na znaczeniu. Ważne jest bowiem jak będą wyglądały spacery z pupilem i ile będą trwały. Trzy dwudziestominutowe wyjścia z psem na smyczy w zupełności wystarczą buldożkowi, ale już np. husky, owczarek niemiecki lub wyżeł będzie cierpiał i stanie się nieznośny dla otoczenia, o ile nie zapewnimy mu codziennej, solidnej porcji intensywnego treningu fizycznego i umysłowego (!).

pies zabawa

Ciężkim orzechem do zgryzienia jest problem związany z hałasowaniem psów mieszkających w blokach. Do najbardziej szczekliwych ras należą podobno wspomniane wcześniej żywiołowe yorki i sznaucery, wiele ras miniaturowych, większość owczarków, psów myśliwskich i obronnych. Sprawę powinno rozwiązać profesjonalne szkolenie z zakresu posłuszeństwa i… odpowiednia ilość ruchu, zabawy, a także poświęcenie uwagi ze strony opiekuna. Naszym zdaniem elektryczna obroża może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, jeśli chodzi o psychikę psa, ale za to obroża antyszczekowa wibracyjna lub dźwiękowa jest świetnym narzędziem do szkolenia zwierzaka. Pamiętajmy jednak, że żadna obroża nie zastąpi solidnej porcji ćwiczeń na świeżym powietrzu!

Zabawki aktywizujące dla psów (dla-pupila.pl)

zabawki dla psówA co z psimi kupami? Odpowiedzialni właściciele czworonogów sprzątają po swoich pupilach więc przynajmniej teoretycznie ten problem nie powinien istnieć. Do dbania o czystość miejsc publicznych zobowiązuje nas nie tylko kulturalność i zasada zgodnego współżycia społecznego, ale przede wszystkim przepisy prawa. Spostrzegawczy sąsiedzi bardzo szybko zaobserwują czy sprzątamy po swoim psiaku. Dlatego podczas spacerów zawsze musimy nosić przy sobie akcesoria pomagające utrzymać czystość, a więc woreczki, pojemniczek i ewentualnie specjalny przyrząd do zbierania odchodów.

Akcesoria i preparaty do utrzymywania czystości (dla-pupila.pl)

czystośćNa co trzeba zwrócić uwagę decydując się na przyjęcie psiaka do mieszkania? Oto główne z pytań, które powinniśmy sobie zadać:

Jaka rasa psa będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Uwzględnijmy docelową wielkość zwierzęcia, jego temperament, potrzeby i wymagania.
Ile miejsca w mieszkaniu możemy wygospodarować dla psa?
Ile czasu możemy poświęcić zwierzęciu? Jak długie i częste będą spacery? Jak będą wyglądały? Czy pupil będzie miał możliwość zaspokojenia swoich potrzeb związanych z aktywnością fizyczną?
Czy nasi sąsiedzi nie są przypadkiem przeciwnikami trzymania psów w bloku? Może dobrze byłoby najpierw z nimi porozmawiać i tym samym uniknąć późniejszych kłopotów?

pies w mieście

Zajrzyjcie na naszą firmową stronę dla-pupila.pl. Mamy dla Was rabat 10% na pierwsze zakupy – za rejestrację w sklepie. Oprócz tego czeka tam niemało nowości i promocyjnych ofert. Zapraszamy!

logo benkodaPozdrawiamy serdecznie,
zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*