Sterylizacja i kastracja zwierząt domowych

Jaka jest różnica między sterylizacją, a kastracją zwierzęcia?

Najogólniej rzecz ujmując sterylizuje się samice, a kastruje samce. Z punktu widzenia nauk weterynaryjnych sprawa jest jednak trochę bardziej skomplikowana, ale na potrzeby dzisiejszego artykułu w zupełności wystarczy nam ten pierwszy, uproszczony podział. Od tej pory będziemy więc posługiwali się terminem „sterylizacja” mając na myśli zabieg wykonywany na samiczkach zwierząt domowych, natomiast pisząc „kastracja” będzie chodziło nam o sterylizowanie samców.

szczeniaki

Na czym polega sterylizacja samiczki?

Jest to zabieg w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą), podczas którego lekarz weterynarii wykonuje cięcie chirurgiczne jamy brzusznej i usuwa macicę wraz z jajnikami. Zewnętrzna rana pooperacyjna zwykle jest niewielka i zamyka się ją kilkoma szwami.

Na czym polega kastracja samca?

Zabieg kastracji także przeprowadza się po uprzednim znieczuleniu ogólnym pacjenta. Polega na ekstrakcji (usunięciu) jąder poprzez cięcie wykonane w mosznie. Kastracja samca nie wymaga otwierania jamy brzusznej zwierzęcia i trwa trochę krócej niż sterylizacja samiczki.

Jakie są główne plusy sterylizacji/kastracji?

Najważniejszą zaletą zabiegu jest skuteczne zapobieganie nieoczekiwanym ciążom i narodzinom niechcianego potomstwa u zwierząt domowych. Schroniska pełne są porzuconych psów i kotów. Nawet jeśli cały przychówek Twojej ukochanej pupilki znajdzie dobre domy, to przecież nie wiesz, jakie będą dalsze losy kolejnych pokoleń tych zwierząt. Zamiast rozmnażać – lepiej adoptować!

U wysterylizowanej samiczki, np. suczki lub kotki nie występuje ruja. Omijają nas wtedy wszelkie uciążliwości związane z tym trudnym dla zwierzaka i jego opiekuna czasem.

U samic pełna sterylizacjia wyklucza zachorowanie na takie choroby jak ropomacicze, nowotwór macicy, czy jajników. Kastrowanym samcom raczej nie grozi rak prostaty, a już na pewno nie nowotwór jąder, ani ich przepuklina.

Sterylizacja ustrzeże suczkę, kotkę lub inną samiczkę zwierzęcia domowego przed urojoną ciążą i związanym z nią zapaleniem gruczołów mlecznych. Znacznie zmniejsza się także ryzyko nowotworu wspomnianych gruczołów.

Zarówno wysterylizowane samiczki, jak i wykastrowane samce zwykle stają się mniej pobudliwe i spokojniejsze, ale nie w taki sposób jaki wyraźnie wpływałby na ogólny charakter zwierzęcia. Pies, czy kocur nie będzie inny, tylko po prostu mniej chętnie będzie brał udział w bójkach z innymi samcami i być może zmniejszy się jego skłonność do włóczęgostwa. Wbrew pozorom kastracja psów służbowych lub stróżujących zwykle poprawia ich użytkowość, stają się bowiem bardziej skoncentrowane na swojej pracy i lepiej współpracują z człowiekiem.

Jakie są faktyczne wady sterylizacji/kastracji?

Sterylizacja i kastracja są nieodwracalne. Nie da się cofnąć ich skutków.

Zawsze istnieje pewne ryzyko związane z zabiegami. Już sama narkoza może stanowić zagrożenie, np. dla zwierząt cierpiących na poważną arytmię serca. Istnieje też możliwość, że rany pooperacyjne nie będą goiły się prawidłowo.

Wysterylizowane lub wykastrowane zwierzaki mogą mieć zwiększoną tendencję do tycia, jednak nie należy zrzucać winy za nadwagę naszego pupilka na fakt, że został on wysterylizowany, czy wykastrowany. Skoro zwierzę tyje, to znaczy, że serwujemy mu za dużo jedzenia, a za mało ruchu.

U nielicznych samiczek poddanych sterylizacji wywiązuje się po jakimś czasie problem z nietrzymaniem moczu. Istnieją jednak skuteczne leki na tą przypadłość.

Ważne informacje:

Zabieg sterylizacji lub kastracji ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.
Nie wpływa on negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne zwierzęcia.
Nie jest prawdą, że każda samiczka musi mieć młode chociaż raz w życiu.
Samce nie są nieszczęśliwe, gdy utracą swoje jądra.
Zwierzęta nie tyją w oczach po zabiegu i nie zmieniają swojego charakteru.
Ryzyko związane z zabiegiem u zdrowego zwierzęcia jest mniejsze niż statystyczne prawdopodobieństwo późniejszego zachorowania na nowotwór narządów płciowych.

Zapraszamy do naszego sklepu dla-pupila.pl, gdzie możecie nabyć koszulki i kołnierze pooperacyjne dla psów i kotów.

koszulki i kołnierze pooperacyjne

Dla pupili, które jednak nieco przybrały na wadze po sterylizacji proponujemy karmy typu light dla psów

karmy light dla psów
Oferujemy także karmy o obniżonej kaloryczności dla kotów sterylizowanych lub z tendencją do tycia

karmy light dla kotówPozdrawiamy ciepło,
zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

4 myśli nt. „Sterylizacja i kastracja zwierząt domowych

    • Każdy zabieg niesie za sobą niebezpieczeństwo. Jednak kastracja kota przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu lekarza weterynarii – nie powinna przynieść żadnych powikłań.
      Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*