Szynszyla – puszysty pupilek

Szynszyle zachwycają nas swoim wyjątkowo pięknym futerkiem i sympatycznym usposobieniem. Nic w tym dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne jako zwierzątka domowe. O czym powinniśmy wiedzieć zanim staniemy się szczęśliwymi posiadaczami tego puchatego stworzenia?

Szynszyla jest gryzoniem z rodziny szynszylowatych (Chinchillidae). Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa. Słowo „szynszyla” (ang. chinchilla) pochodzi od nazwy plemienia Indian Chincha, którzy używali szynszylich skór do wyrobu swojej odzieży. Niestety, również dzisiaj wykorzystuje się te zwierzęta do pozyskiwania cennego, miękkiego futra. My uważamy, że owo delikatne futerko wygląda dobrze tylko i wyłącznie na szynszyli.

szynszyla

W naturze szynszyle prowadzą stadny tryb życia więc i w naszym domu będą czuły się znacznie lepiej mając choć jednego kompana swojego gatunku. Najlepiej trzymać dwie samiczki lub wysterylizowaną parkę. Dwa samce nie zawsze się dogadują.

Szynszyle to bardzo ruchliwe, szybkie i skoczne zwierzaki. Z łatwością wskoczą na łóżko, stolik, a z niego na półkę regału lub parapet okienny. Czasem trudno je schwytać, zwłaszcza jeśli nie są dobrze oswojone. Uwaga! Nigdy nie łapiemy biegnącej szynszyli za ogon. Możemy go wtedy oderwać, co dla zwierzaka oznacza silny ból, obfite krwawienie i interwencję lekarza weterynarii.

Potrzebują obszernej, piętrowej klatki lub nawet woliery, ale powinny mieć również możliwość codziennego wybiegania się po za nią. Dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie, w którym będą swobodnie i bezpiecznie hasały.

Podłożem do klatki mogą być wiórki, niepylące trociny, a także drewniany pellet (brykiet). Ściółkę zmieniamy co ok. 2 tygodnie lub częściej, jeśli jest taka potrzeba.

Szynszyle są ścisłymi roślinożercami. Jedzą tylko suche produkty, takie jak siano, niektóre zioła, zielony granulat, specjalną karmę dla szynszyli, kolby i przysmaki, orzechy, nasiona, gałązki drzew owocowych oraz suszone owoce i warzywa (nie wszystkie można podawać). Dodatkowo suplementujemy im witaminy i minerały, dajemy wapno w kostce i sól dla gryzoni. Zwierzątka karmimy tylko raz dziennie, najlepiej o stałej porze.

Niezbędne będzie solidne, odporne na pogryzienie, duże poidełko kulkowe z metalową końcówką i uchwytem do mocowania w klatce. Wodę w poidełku codziennie podmieniamy na świeżą.

poidełko

W wyposażeniu klatki muszą znaleźć się również: ceramiczna lub metalowa miseczka, domek i paśnik na siano. Dodatkowo możemy sprawić swoim pupilkom drewniane, niemalowane i nielakierowane zabawki, tunel, hamak lub dużą (40 cm średnicy) karuzelę dla gryzoni.

Szynszyle uwielbiają piaskowe kąpiele, które pomagają im się odstresować i oczyścić futerko. Do tego potrzebny jest specjalny piasek, a właściwie pył do kąpieli dla gryzoni. Nie możemy go zastąpić piaskiem z podwórka, ponieważ ten drugi jest zbyt ciężki (gruboziarnisty) i zanieczyszczony chorobotwórczymi drobnoustrojami, jajami pasożytów itp. Przyda się też wanienka lub specjalny pojemnik.

Alergia na szynszyle (ich futro, odchody lub wydzieliny) występuje u ludzi raczej rzadko. O wiele częściej uczula pył, w którym szynszyla się kąpie, trociny lub siano.

Na koniec polecamy kanał You Tube, na którym znajdziecie mnóstwo zabawnych filmików o szynszylach 🙂

Zapraszamy także do naszego sklepu dla-pupila.pl, gdzie proponujemy m.in. artykuły dla gryzoni.

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Szynszyla – puszysty pupilek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*