Uwaga na pchły i kleszcze!

Pchły i kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób, dlatego powinniśmy skutecznie chronić siebie i nasze zwierzęta przed inwazją tych pasożytów zewnętrznych. Nie bagatelizujmy problemu!

Pchła, np. psia (Ctenocephalides canis) lub kocia (Ctenocephalides felis) to mały, bezskrzydły owad, który doskonale przystosował się do pasożytniczego trybu życia. Posiada narząd gębowy kłująco-ssący służący do pobierania krwi swoich gospodarzy. Ma także długie odnóża, dzięki którym oddaje odległe skoki. W ten sposób przemieszcza się z jednego żywiciela na drugiego.

pchłaTylko jedno ukąszenie pchły może spowodować APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry, tasiemczycę (pchły są ich żywicielami pośrednimi), riketsjozę i wiele innych infekcji bakteryjnych.

Kleszcz, np. Ixodes ricinus jest pajęczakiem występującym głównie na polach i w dolnych warstwach lasów, jednak coraz częściej obserwuje się te pasożyty również w dużych miastach! Wyposażone są w charakterystyczny ryjek i podobnie jak pchły, żywią się krwią swoich ofiar. Najedzone zwiększają wielokrotnie objętość.

kleszczKleszcze mogą powodować m.in. babeszjozę psów, boreliozę, bartonelozę, anaplazmozę, erlichiozę, hepatozoonozę, zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Jak zabezpieczyć pupila przed pchłami i kleszczami?
Istnieje wiele środków, jakie możemy zastosować. Bardzo skutecznymi, a przy tym wygodnymi w użyciu są preparaty typu spot-on do zakraplania na grzbiet psa lub kota.

spot-on
krople przeciw pchłom i kleszczom

Dodatkowo warto założyć zwierzęciu specjalną obrożę, która odstrasza insekty.

obroże
obroże przeciw pasożytom zewnętrznym
Może się zdarzyć, że pomimo naszych starań znajdziemy u naszego czworonoga zawieruszoną pchłę lub wpitego kleszcza. Dobrze mieć wtedy pod ręką odpowiednią pęsetkę lub specjalny przyrząd – kleszczołapkę. Pamiętajmy! Pajęczaka trzeba usunąć w całości, czyli odwłok wraz z głową i wszystkimi odnóżami. Miejsce po wyciągnięciu pasożyta dezynfekujemy, np. jodyną.

kleszczolapka
pęsetki i kleszczołapki do sprawnego usuwania intruzów

W przypadku silnej inwazji pcheł stosuje się szampony, emulsje i zasypki insektobójcze, a sierść zwierzaka można wyczesać gęstym grzebieniem.

grzebień szampon emulsjaDo eliminacji pasożytów z otoczenia zwierząt, czyli z bud, kojców i wybiegów służą inne preparaty, np. w formie aerozolu, pudru lub granulek.

przeciw insektom
środki do likwidacji insektów z otoczenia psów lub kotów

Pamiętajmy, że produktów przeciwpasożytniczych przeznaczonych dla psów przeważnie nie można stosować na kotach i odwrotnie. Poza tym stosujmy się ściśle do wszystkich zaleceń producenta.

Służymy poradą i jak zwykle zapraszamy do naszego sklepu dla-pupila.pl

logo benkoda

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

5 myśli nt. „Uwaga na pchły i kleszcze!

 1. Ja używam fiprexu jestem jego wielkim zwolennikiem. Bardzo dobry delikatny i skuteczny preparat. Juz 3 sezon mamy go, dużym plusem jest to ze nie jest szkodliwy dla kotów.

  Pozdrawiam ciepło

  • Witaj! Wspomniany przez Ciebie preparat należy do grupy produktów zawierających fipronil, który faktycznie jest bardzo skutecznym insektycydem. Nie zaliczylibyśmy go jednak do delikatnych środków. Z tego powodu nie jest sprzedawany wysyłkowo (zabrania tego prawo). Zawsze trzeba stanąć przed wyborem: czy zastosować delikatniejsze, np. ziołowe preparaty o niższej skuteczności i tym samym ryzykować chorobę odkleszczową, czy ryzykować jakimś działaniem niepożądanym silnego środka, ale nie mieć obaw o inwazję kleszczy. Decyzja w tym zakresie zawsze należy do opiekuna.

   Pozdrawiamy ciepło i słonecznie 🙂

   • Benkoda, wiem delikatny nie jest ale mega skuteczny. I działań niepożądanych na razie brak 😀

    Pozdrawiam i ja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*