Zakłaczenie u kota

Czym jest zakłaczenie?
Koty spędzają sporo swojego wolnego czasu na skrupulatnym wylizywaniu futerka szorstkim języczkiem. Szacuje się, że statystyczny mruczek przeznacza na taką toaletę aż 1/3 czasu czuwania. Dzięki temu jego futerko jest czyste i pozbawione martwych włosów. Minusem całej sytuacji jest fakt, że do układu pokarmowego kota przedostaje się znaczna ilość połkniętej sierści. Przeważnie organizm świetnie sobie radzi z wydalaniem tego balastu – usuwa go na bieżąco z kałem lub wydala w postaci wypluwek, czyli tak zwanych niewielkich kłaczków. Czasem jednak może dojść do sytuacji, gdy sierść gromadzi się znacznie szybciej niż jest usuwana. Mówimy wtedy o zakłaczeniu.

kot

Czym grozi zakłaczenie?
Zalegające w kocich trzewiach zbitki włosów tworzą twarde masy zwane pilobezoarami. Owe twory podrażniają delikatną błonę śluzową układu pokarmowego, są przyczyną bólu i powodują stany zapalne. W porę nieusunięte pilobezoary grożą niedrożnością jelit, a w konsekwencji zatruciem organizmu własnymi toksynami. Zakłaczenie może więc prowadzić to stanu bezpośredniego zagrożenia życia zwierzęcia.

pilobezoar
tak może wyglądać pilobezoar

Objawy zakłaczenia
– nie muszą występować jednocześnie:

  • wymioty treścią pokarmową, śluzem lub bezskuteczne próby wymiotów
  • krztuszenie się, dławienie
  • uporczywy suchy kaszel przypominający szczekanie
  • brak wypróżnień, zaparcia
  • osłabienie, osowiałość
  • brak apetytu i chęci do zabawy
  • chudnięcie
  • gorączka wskazująca na stan zapalny
  • wzdęcie i bolesność brzucha na skutek niedrożności jelit
  • wstrząs – zatrucie

Jak leczy się zakłaczenie?
Lekarz weterynarii zwykle stawia diagnozę po wcześniejszym wywiadzie z opiekunem kota, badaniu palpacyjnym zwierzęcia i wykonaniem badania USG lub zdjęcia RTG. Jeśli doszło już do utworzenia dużego pilobezoaru, to najczęściej niezbędna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku niedrożności jelit operacja musi być wykonana niezwłocznie w celu ratowania życia.

Zapobieganie zakłaczeniu
Podstawowa profilaktyka polega na systematycznym i dokładnym wyczesywaniu futerka szczotką lub grzebieniem dostosowanym do długości i struktury sierści kota. Pupilom krótkowłosym wystarczy gumowe zgrzebło lub specjalna rękawica pielęgnacyjna, która świetnie zbiera martwe włosy. U kotów długowłosych z sierścią o obfitym podszerstku doskonale sprawdza się furminator.

szczotki, grzebienie i furminatory dla kotów
szczotki, grzebienie i furminatory dla kotów

W przypadku kotów, które mają tendencję do zakłaczenia polecamy podawanie suchej karmy i przysmaków przeciwdziałających tworzeniu się pilobezoarów. W naszym sklepie dla-pupila.pl oferujemy tego rodzaju produkty (sprawdźcie).

Karmy i przysmaki typu hairball
Karmy i przysmaki typu hairball

Istnieją również specjalne pasty, które podaje się kotom w celu ułatwienia im wydalania połkniętej sierści. Zwykle owe pasty mają atrakcyjny dla kotów smak i zapach, można więc z powodzeniem stosować je jako nagrody.

pasty odkłaczające
pasty odkłaczające dla kotów

W pozbywaniu się sierści z układu pokarmowego pomaga kotu jedzenie świeżej trawy, która musi być jednak czysta i nieskażona. Absolutnie nie nadaje się do tego celu trawa pochodząca z miejskiego skwerku. Lepiej samemu wyhodować soczystą zieleninę dla naszego ulubieńca. Zobaczcie jakie to proste!

trawka dla kota
większość kotów lubi skubać trawkę
Pamiętajmy: im dłuższą sierść ma nasz kot i im rzadziej jest czesany, tym łatwiej o zakłaczenie. Ryzyko wzrasta zwłaszcza w czasie intensywnego linienia a także, gdy kot z jakiejś przyczyny przez dłuższy czas nie pobiera pokarmu, np. w okresie rui.

kot długowłosy

Zapraszamy do naszego sklepu dla-pupila.pl, a także na naszego firmowego fanpage’a.

Pozdrawiamy ciepło,
Zespół dla-pupila.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Zakłaczenie u kota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*