Zawód – groomer, czyli fryzjer zwierząt

W 2010 roku na polskiej liście zawodów pod pozycją 516401 został sklasyfikowany fryzjer zwierząt, czyli groomer. Ogólnym zadaniem osoby wykonującej tą ciekawą profesję jest dbanie o wygląd psów, kotów, a niekiedy także królików i innych pupili. Klientami groomera są głównie rasowe czworonogi, które występują na wystawach, a także psy, które z naturalnej potrzeby powinny być regularnie przystrzygane, bądź trymowane (np. sznaucery, pudle, teriery).

groomer

Do szczegółowych czynności wykonywanych przez fryzjera zwierząt należy:
mycie, kąpiele, suszenie, strzyżenie, rozczesywanie, modelowanie i farbowanie sierści, trymowanie, usuwanie pasożytów zewnętrznych, obcinanie pazurów, szczotkowanie zębów, czyszczenie uszu i inne zabiegi związane z pielęgnacją urody i zdrowia zwierzaków.

Groomerowi do wykonywania jego pracy, oprócz talentu, wiedzy i umiejętności nabytych podczas specjalistycznych szkoleń potrzebne są:
Kosmetyki – szampony, odżywki, pudry, przeróżne preparaty, środki higieniczne i do dezynfekcji, farby i inne.
Narzędzia i akcesoria – m.in. nożyczki, trymery, maszynki (golarki) z kompletem wymiennych ostrzy, suszarki, szczotki, grzebienie, zgrzebła, furminatory, coatminatory, filcaki, cążki i pilniki do pzurów.
Sprzęty – np. stół groomerski, wysięgnik ze smyczą, wanna, sterylizator narzędzi, krzesło groomerskie, szafki i ewentualne wyposażenie poczekalni lub odpowiednio dostosowany samochód i tzw. walizka groomerska, jeśli usługi mają być wykonywane w domach klientów.

sznaucer

Jak zostać profesjonalnym groomerem? Aby wykonywać zawód fryzjera zwierząt wystarczy ukończyć kurs groomerski, choć w naszym kraju nawet to nie jest formalnie konieczne. Podstawowe szkolenie kosztuje ok. 2500 – 4000 zł i trwa zwykle tylko kilka tygodni, jednak by móc mianować się dobrym groomerem potrzeba dużego doświadczenia i obycia w tym fachu. Do tego przygotowywanie championów na międzynarodowe wystawy wiąże się z posiadaniem szczegółowej wiedzy na temat wzorców ras i sposobu oceniania zwierząt przez sędziów. Nie obejdzie się bez stażu lub kursów doszkalających, warsztatów i seminariów. Renomę w branży zdobywa się powoli dzięki własnym umiejętnościom i rekomendacjom zadowolonych klientów.

Jakie cechy musi posiadać groomer? Musi być osobą kochającą i rozumiejącą zwierzęta, uzdolnioną manualnie, posiadającą wyczucie estetyki, cierpliwą, opanowaną i dokładną. Fryzjer zwierząt powinien być również sprawny fizycznie, by poradzić sobie z dużymi psami, schylać się, spędzać wiele godzin w pozycji stojącej i operować sprawnie rękoma. Nie każdy może wykonywać ten dość wymagający zawód. Kiedy dodamy do tego wysokie zdolności komunikacyjne, odporność na stres i chęć do nieustannej nauki, to okaże się, że naprawdę dobrym groomerem mogą zostać tylko nieliczne i zdeterminowane osoby. Zachętą może być satysfakcja z przebywania ze zwierzętami, sukcesy w konkursach, dobre opinie klientów i fakt, że jest to dość opłacalne zajęcie.

kot

W naszym sklepie zoologicznym dla-pupila.pl oferujemy artykuły do pielęgnacji psów i kotów, a także innych pupili. Znajdziecie u nas m.in. markowe kosmetyki dla zwierząt (także produkty w dużych opakowaniach), solidne grzebienie, szczotki i profesjonalne furminatory. Zapraszamy Was na udane zakupy!

Produkty do pielęgnacji psów (dla-pupila.pl)

pielęgnacja psów

Produkty do pielęgnacji kotów (dla-pupila.pl)

pielęgnacja kotówPozdrawiamy ciepło,
zespół dla-pupila.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

8 myśli nt. „Zawód – groomer, czyli fryzjer zwierząt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*